Адвокат Юрій Хапко: Невеликі торгові площі у передмісті та складська нерухомість – перспективні напрями інвестицій у найближчому майбутньому 0 38


Більше мільйона кв. м торгової площі у Києві фактично заповнені

Обсяг інвестиційних угод дещо зменшився у першому півріччі 2019 року, коли ринок був у процесі очікування спочатку президентських виборів, згодом – парламентських. Але з осені гравці ринку активізувались, і перші значні угоди починають таки відбуватися – розповів на Всеукраїнському будівельному саміті адвокат та голова комітету Асоціації адвокатів України з нерухомості та будівництва Юрій Хапко.

У своїй доповіді, серед іншого, експерт розповів про основні тенденції розвитку ринку нерухомості у Києві та в Україні в цілому.

«За оборотом роздрібної торгівлі Україна посідає друге місце у східній Європі після Чехії – це майже 20 млрд. доларів, цифра досить значна», — зауважив експерт.

Це, на його думку, й обумовлює ситуацію, коли більше мільйона кв. м торгової площі у Києві фактично заповнені і будуть заповненими до кінця 2020 року, коли ті об’єкти, що заявлені, та ті, що будуються, будуть введені в експлуатацію. На цьому сходяться абсолютно всі гравці ринку, і всі консультанти – як вітчизняні так і міжнародні – зауважив Хапко. Тож на це варто звертати увагу, плануючи розвиток свого бізнесу.

Але існує тренд розвитку невеликих торгових площ – загалом до 10 тис. квадратних метрів — у передмістях столиці. Експерт передбачає, що найближчі 2-3 роки саме у цьому напрямку і буде розвиватись ринок торгової нерухомості.

Ще один цікавий сегмент, на думку Хапко, — це складська нерухомість, яка по факту перебуває у замороженому стані, фактично не змінюючи свої показники з 2015-2016 років.

«За цей рік планується ввести в експлуатацію в районі 30 тис. кв м складської нерухомості. Сертифікованої до європейских міжнародніх стандартів. – зазначив експерт. — Але це надзвичайно мало, і всі вони вводяться по волі рітейлу, тобто вони будуть для себе. Міжнародні оператори в даний сегмент, на жаль, не заходять, і ринок не розвивається. При тому, що середні ставки аренди навіть більші, ніж в Європі.»

Наразі Україна не використовує свій транспортний потенціал, який у неї є. Але у випадку, якщо будуть залучені значні інвестиції у будівництво доріг, будуть розвиватись міжнародні сполучення і шляхи, то сегмент складської нерухомості має велику перспективу – вважає Хапко. І у передмісті або на площах занедбаних міських промзон можна буде зводити складські об’єкти, розраховуючи на досить високу маржинальність.

«Звичайно, це трохи довші грощі, аніж у будівництві житла чи офісної нерухомості, яка зараз демонструє майже нульову вакантність, але це досить перспективний ринок, і до нього треба приглядатися. Ці гроші не такі швидкі, але набагато стабільніші» — запевнив експерт.

Раніше ми писали про те, що проект бюджету 2020 передбачає рекордні витрати на будівництво та ремонт доріг.

Читайте також про тенденції ринку житлової нерухомості, які окреслив на Самміті забудовник Андрій Вавриш. 

Previous ArticleNext Article