Експерт дав поради щодо того як самостійно перевірити надійність забудовника 0 26


Якими ресурсами варто скористатись

У наш час практично будь-яку інформацію можна отримати із відкритих джерел, тому інвестор чи покупець може сам перевірити забудовника. Нижче найважливіші сервіси відкритих даних і інструменти для цього.

Вам потрібні:

єдиний держреєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців — тут можна знайти інформацію про забудовника по коду чи назві компанії, перевірити бекграунд; сайт забудовника — там повинна бути уся дозвільна документація, якщо її немає, варто з’ясувати у менеджера відділу продажів, чому так. Але перед цим краще не полінуватись і пошукати самому.

У забудовника має бути один із наступних документів на землю: акт про право власності чи договір оренди, договір про право постійного користування на землю чи договір суперфікцій. До речі, що із земельною ділянкою, яке її цільове призначення (що на ній мають будувати) можна також перевірити самостійно за допомогою публічною кадастрової карти. Працювати з нею просто: знаходимо ділянку, визначаємо правовий статус (вартість чи оренда), цільове призначення.

Також на сайті ЖК мають бути представлені ліцензія генпідрядника, дозвіл на будівництво, дозвіл на початок будівельних робіт. Самому ці документи можна пошукати на сайті ДАБІ. У відділі продажів також варто запитати про проектну документацію і договори про підключення до комунікацій (на кого оформлені тощо).

Усі перераховані документи надати інвестору чи покупцеві мають у відділі продажів за першим запитом, якщо їх немає чи їх приховують — є сенс задуматись.

Окрім того, подекуди розібратись самому вкрай важко і краще замовити юридичний аудит забудовника і ЖК. Це можна зробити як в кількох юридичних компаніях, які спеціалізуються на ринку нерухомості і таких послугах, так і самостійно за допомогою сервісу юридичного аудиту Monitor.Estate, який наразі моніторить кілька міст країни — Київ, Львів Одесу.

Не зайвим також буде перевірити форуми новобудов — там можна почитати думки мешканців попередніх черг чи інших ЖК компанії, але потрібно фільтрувати і перевіряти кожен коментар самостійно. Там дуже багато «вкидів» від недобросовісних конкурентів: в боротьбі за покупця менеджери відділів продажів забудовників не гребують різними методами.

Потрібно також перевірити реєстр судових рішень — перевірити за усіма пов’язаними із ЖК і девелопером компаніями. Краще знати, з ким маєте справу.

Сайт містобудівного кадастру Києва дозволяє перевірити статус будівництва наразі, а також подивитися на дозвільні документи і якщо є — судові справи.

Сайт Асоціації допомоги постраждалим інвесторам надає інформацію про проблемні об’єкти.

Обов’язково потрібно самому навідатись на об’єкт і оцінити його на власні очі: локація, концепція (принаймні, що обіцяють за генпланом), поговорити із місцевими мешканцями. Інколи не зайвим поспостерігати у прогресії: як будують. Так, ви втрачаєте шанс купити дешевше, але не зариваєте гроші в неперевірений котлован.

Якщо обирати найбільш безпечний механізм інвестицій в первинний ринок, то він такий: обрати ЖК від забудовника з репутацією — перевірити всю дозвільну документацію із юристом, включно із договором про купівлю/продаж чи попереднім договором (у випадку розтермінування чи кредиту) — оцінити ЖК за власними параметрами комфорту і очікувань — інвестувати чи купувати.

Автор: Вікторія Берещак

Читайте також про те, як сервіси реєстрації майна можуть допомогти захистити житло від шахраїв. А також про 7 способів заощадити при покупці нової квартири.

Источник: 3m2

Previous ArticleNext Article