На ринку вторинного житла настав дефіцит бюджетних квартир: що відбувається 0 25


Як ринок відреагував на здешевлення долара?

На ринку вторинного житла настав дефіцит бюджетних квартир. Такого не спостерігалося в останні кілька років. Позначився відкладений попит і курсові коливання на українському валютному ринку. Mind з’ясовував, чи має ця тенденція тимчасовий характер, чи ціни на вторинному ринку житлової нерухомості зростатимуть і надалі.

На вторинному ринку житлової нерухомості близько 95% продажів проводяться у валюті. Зміцнення гривні, яке спостерігається протягом останніх чотирьох місяців, призвело до того, що продавці восени стали коригувати ціни відповідно до курсу.

Оскільки ціни вказують у доларах, то відбулося незначне їх зростання. Але це не відлякало покупців «вторинки», на відміну від первинного ринку. 

«Коли курс впав, рішення про купівлю стали приймати швидко. Вперше за багато років спостерігаємо дефіцит на ринку вторинного житла. Зараз квартири продаються в термін до місяця. Зазвичай на це йшло від трьох місяців до півроку», – говорить Лариса Ставинога, голова комітету з сертифікації та навчання в Союзі фахівців з нерухомого майна України.

На одного покупця припадає 5-10 об’єктів, які відповідають його потребам. При цьому, близько 80% угод відбувається в бюджетному сегменті: купуються-продаються квартири вартістю до $80 000. Однак, запевняє Лариса Ставинога, найдешевше житло розкупили ще навесні.

Що сталося з цінами?

«Якщо раніше однокімнатна квартира в столиці в житловому стані коштувала $28-32 тис., то сьогодні її вартість збільшилася на 10-20% в залежності від району», – розповідає керівник відділу продажів агентства нерухомості «Валіон» Владислав Кобелєв.

Ставинога додає, що однокімнатна квартира в хрущовці подорожчала з $23-25 ​​тис. до $33-35 тис.

За даними консалтингової компанії SV Development, середня ціна продажу в жовтні 2018 року склала $1058 за кв. м., а в жовтні цього року – $1018 за кв. м.

Первинна нерухомість vs вторинна

При зростанні долара покупець більше інвестує в новобудови, де розрахунок у гривні, каже голова асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрій Піта. А через літнє зміцнення національної валюти «первинка» своїх покупців недоотримала.

Сьогодні понад 60% угод припадає на первинний ринок нерухомості. До 2008 року ситуація була прямо протилежною: близько 70% квартир купували на «вторинці». Але за часів фінансової кризи банки відмовилися від іпотеки. Пізніше кредитування поновилося за ставками в кілька разів вищими від докризового періоду.

За кілька років забудовники адаптувалися до нових умов і ввели інструмент розстрочки, що і призвело до перетікання покупців на «первинку». Ріелтори сподіваються, що скандали з компанією «Укрбуд-девелопмент», яка супроводжує всі проекти житлових комплексів державної корпорації «Укрбуд», переламають цю тенденцію на користь «вторинки».

Нагадаємо, сьогодні корпорація зводить у столиці 26 житлових комплексів (з 177 ЖК, що будуються на даний момент в Києві). Більшість їхніх проектів, за словами керуючого партнера KopotLawyers Володимира Копотя, втягнуті в судові розгляди. На деяких майданчиках будівельні роботи не ведуться, або уповільнені темпи зведення. Крім того, «Укрбуд девелопмент» змінив власників, що викликало паніку серед покупців.

Як скандали впливають на ринок?

«Скандал з «Укрбудом», на мою суб’єктивну думку, принесе додатковий стрибок цін на вторинне житло», – вважає Владислав Кобелєв. Приватний ріелтор Сергій Руденко дотримується іншої думки. «На первинному ринку завжди є ризик, що об’єкти не добудують чи побудують не так. Скільки вже таких історій було. Згадайте «Еліту-центр» або аферу Войцеховського. І що? А нічого», – говорить він.

Нагадаємо: компанії, афілійовані з Анатолієм Войцеховским, звели близько 40 новобудов. Багато з них так і не здані в експлуатацію, практично всі побудовано з різними порушеннями. Загалом від діяльності його компаній постраждало 14 000 інвесторів. Однак первинний ринок нерухомості доволі спокійно пережив цей момент: сильного відтоку покупців тоді не спостерігалося. 

«Так, вторинний ринок надійніший, але забудовники дають розстрочки, кредитують покупців – і це їхній головний аргумент. Покупці відвернуться від новобудов, тільки якщо подешевшає іпотека», – робить висновок ріелтор.

А що там з іпотекою?

На даний момент середній розмір іпотечної ставки при купівлі житла на вторинному ринку становить 20,31% річних, свідчать дані «Простобанк консалтинг».

Нагадаємо, наприкінці серпня прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що наступного року іпотечні ставки можуть знизитися до 12-13% річних. Якщо ж вони залишаться на нинішньому рівні, а курс долара втримається в межах, закладених у держбюджеті на наступний рік – 28 грн за один долар, то кількість угод як і раніше буде більшою на первинному ринку. Таким чином, підвищення цін на «вторинці» носитиме сезонний характер.

Предыдущая статьяСледующая статья

Президент підписав закон про зміни у системі Prozorro 0 12


Серед іншого, закон запроваджує персональну відповідальність посадових осіб за порушення

Президент України підписав Закон №1076 «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель», який наприкінці вересня ухвалила Верховна Рада. Про це повідомила прес-служба Prozorro.

Нагадаємо про деякі ключові зміни, передбачені новим Законом:

Система Prozorro стає обов’язковою для закупівель вартістю від 50 тис. грн кожна (зараз від 200 тис. грн). Автори закону вважають, що це дозволить вивести з тіні понад чверть мільйона закупівель на рік, і зекономити ще 9 млрд грн щорічно. Закон зобов’язує замовника звітувати через Prozorro про усі закупівлі вартістю від 1 копійки (зараз від 50 тис. грн). Закон запроваджує персональну відповідальність посадових осіб (зокрема, керівників держустанов) за порушення законодавства у сфері публічних закупівель. У випадку порушень штраф може складати від 2 до 10 тисяч неоподаткованих мінімумів (34-170 тис. грн). Зараз передбачена лише колективна відповідальність. Закон має покінчити з так званим «оскаржувальним тролінгом» — шляхом впровадження диференційованої плати за скаргу в АМКУ (через окрему постанову Кабміну). Зараз через необгрунтоване оскарження великої кількості закупівель суттєво затримується їх проведення. Аномально низька ціна буде підсвічуватися у системі, боротися з демпінгом стане простіше. Постачальник матиме обгрунтувати таку ціну для укладання договору з замовником. Буде створено онлайн-магазин Prozorro Market для покупок поширених товарів у декілька кліків. Компанії, які перемогли у тендері, матимуть 24 години на виправлення незначних помилок у тендерній пропозиції. Наразі цю практику успішно застосовують у закупівлях для потреб оборони. Закон уможливить консультації з бізнесом для замовників на етапі підготовки до тендеру.

Зміни набудуть чинності за півроку від офіційної публікації Закону, на яку відповідно чекаємо вже завтра.

Читайте також:
Новий закон про публічні закупівлі: спрощення чи ускладнення.

Экс-нардеп Игорь Луценко стал советником Кличко на общественных началах 0 10


Луценко будет курировать предотвращения и выявления коррупции в Киеве

Общественный активист, народный депутат VIII созыва Игорь Луценко сообщил о своем назначении советником мэра Киева Виталия Кличко по вопросам предотвращения и выявления коррупции — сообщает Интерфакс.

«Я назначен советником городского головы по вопросам предотвращения и выявления коррупции в Киеве. Работать буду на общественных началах, никому ничего не должен», — написал Луценко на своей странице в соцсети Фейсбук во вторник.

Он также опубликовал фотокопию документа о назначении с подписью городского головы Киева.

Игорь Викторович Луценко (род. 10 ноября 1978 г в Киеве) — редактор и журналист интернет-изданий, общественный деятель движения за сохранение исторической застройки города Киева. Был избран народным депутатом Верховной Рады VIII созыва по списку партии «Батькивщина».

В конце сентября Кличко назначил своим советником Максима Бахматова. А также подписал распоряжение о лишении полномочий двух заместителей главы КГГА, которые, по словам мэра, не особо справлялись со своими обязанностями — Дмитрия Давтяна и Александра Спасибко. Но ни один ни другой в отставку не засобирались. 

Фото: Igor Lutsenko / Facebook

Most Popular Topics

Editor Picks