З палацу герцогів Мальборо вкрали золотий унітаз вартістю 6 млн доларів 0 41

Маестро це має сподобатися

Вночі 14 вересня через Бленгеймського палацу, резиденції герцогів Мальборо, в якій колись народився Уїнстон Черчилль, вкрали унітаз з чистого золота.

Мова, насправді, йде не про «панські забаганки» примхливих представників багатого герцогського роду, як це може підказувати уява. Йдеться про скульптуру «Америка» італійського художника-концептуаліста Мауріціо Каттелана.

Її перевезли з Нью-Йорку до Великобританії і встановили у палаці, де регулярно проходять виставки сучасного мистецтва, лише 12 вересня.

Примітно, що скульптуру використовували за призначенням. Справити нужду в унітаз з чистого золота міг будь-який відвідувач виставки – у нью-йоркському музеї Гуггенхайма його послугами скористалися більше 100 тисяч відвідувачів, яким довелося вистояти для цього довгу чергу

Міф про золотий унітаз займає масове уяву сотні років. Тож відомий ітілійський скульптор Мауріціо Каттелан вирішив подарувати можливість не тільки побачити золотий унітаз, але і скористатися ним, будь-кому. І створив діючий унітаз цілком з 18-каратного золота. Единою умовою для всіх бажаючих скористатися унітазом за прямим призначенням був 3-хвилиннйи ліміт для кожного відвідувача.

Мауріціо Каттелан — всесвітньо відомий художник-концептуаліст. Він офіційно входить до десятки найдорожчих скульпторів сучасності. Наприклад, його скульптура «Папа Римський, убитий метеоритом» була продана на аукціоні у приватну колекцію за 1 млн доларів.

Свого часу вона обурила багатьох католиків. Хоча Каттелан, який народився у бідній італійській родині, та ще й дивом переміг рак лімфатичної системи, яким хворів все своє дитинство, пояснював, що провів практично все своє дитинство у церкві, співав у церковному хорі, а його скульптура — просто нагадування про те, що будь-яка влада — кінечна.

Але, звичайно, провокатор Каттелан ще той. У далекому 1993-му році, потрапивши до основної програми Венеціанського бієнале (мрія для будь-якого художника в світі), він здав в оренду відведений йому виставковий простір парфумерній фірмі, тобто конвертував визнання в гроші. Так би мовити: «Я — художник, я так бачу».

А у 1997 році він розсадив по карнизах павільйону того ж Венеціанського бієнале близько 2 тисяч опудал голубів.

Незадовго до того влада Венеції масово нищила птахів, які псували будинки і статуї міста. Цим і скористався Каттелан. А відвідувачі бієнале, які спочатку не здогадувалися про те, що голуби під дахом — інсталяція, спантеличено на них поглядали — як би голуби високе мистецтво не зіпсували.

Тож історія викрадення золотого унітазу вартістю близько 6 млн. доларів цілком відповідає хуліганській творчості Мауріціо Каттелана. Йому має сподобатись.

Читайте також про те, як у Австрії художник виростив на стадіоні ліс на півтора місяці. А також про те, цк у Болгарії планують відновити вражаючий пам’ятник радянської архітектури.

Previous ArticleNext Article